What's new

Turkish Discussion Thread

Status
Not open for further replies.
Tamam da ,o zaman bu karabağ savaşında niye yardım etmedik zamanında ?

Sebebi belli. Turkiye askeri mudahale etmis olsa, olasi bir Rus mudahalesi cikiyordu ortaya.
Turkiye askeri mudahale yapmamak ile , Azerbaycan'a en iyi yardimi yapmis oldu.

Azerbaycan o savasi , generallerinin beceriksizligi yuzunden yenildi.
Yoksa, hem asker sayisi , hem modern savas araclari Azerbaycanin lehine bir durumdu.

Tamam da ,o zaman bu karabağ savaşında niye yardım etmedik zamanında ?

ve ve ve... Erdogan niye Ermenistan sinirini acmak istedi? Diyelim ki Karabag savas zamaninda gucsuzduk, simdide mi gucsuzuz? Niye az kalsin Erministan sinirini acicaklardi?

Bildiğim kadarıyla gelecek ay bir görüş planlanıyor, açıkcası sonucunu bende merak ediyorum. Zaten uzun zamandır müzakere süreci donmuşdu, bu sefer birşey çıkmazsa artık ortada müzakere falan kalmaz.

ermenistanla azerbaycanın barışa bilecegini hiç sanmıyorum ki öyle bir barış olursa zaten bu rusya için en kötü senaryodur .Gerçekçi olmak gerekirsede güney azerbaycan bagımsızlıgına kavuşmadan azerbaycanın karabagı özgürlügüne kavuştura bilmesi imkansız gözküyor.. Yani suan ki duruma göre imkansız ..

Bildiğim kadarıyla gelecek ay bir görüş planlanıyor, açıkcası sonucunu bende merak ediyorum. Zaten uzun zamandır müzakere süreci donmuşdu, bu sefer birşey çıkmazsa artık ortada müzakere falan kalmaz.

savaSi Su an heC bir Sekilde tovsiye etmem. Arada olke(ler) var sizin Camura girmeyinizi bekliyor. Armenistanin ne economy var, ne insan kaynaki var, ne donyaya yolu var, heC bir geleCeki yok. Amma azerbaijan 2 meselesi hel olsa gokde parlar. 1. duzgun bir democracy 2. garabag meselesi. Bu arada dize Cokmelerine gore TANAP proje Cok onemli.

Ir taba katiliyorum. Erminiler (ve Yunanlar/Kibris Yunanlar) gelecekleri yok. Cok buyuk katliamlar yapdi Turklere. Ceke ceke bitsinler, biz onlara savasirsak ancak guc veririz, zaten gelecekleri yok, pis osmanli kalintilari. Internette onlarin yorumlarina baksan, ancak Turkleri kotuluyorlar stresden. Daha beter olsunlar.

ve ve ve... Erdogan niye Ermenistan sinirini acmak istedi? Diyelim ki Karabag savas zamaninda gucsuzduk, simdide mi gucsuzuz? Niye az kalsin Erministan sinirini acicaklardi?

Ermeni sınırını açmanın o kadar çok faydası var ki..Keşke yapılabilseydi...1.si (googgle translatede kolay çevirelemesin diye şu şekilde yazıcam) ermenistan üzerindeki güneydoğu sınırımızı paylaştığımız coğrafi olarak Azerbaycanın altında kalan ülkenin etkisi kırılacaktı..Şu an ticari olarak tamamen onlara bağımlı durumdalar 2.si sınır açılınca halklar arasındaki bağlantı kolaylaşacak, ve bizim aslında oralarda anlatıldığı gibi barbar, ermeni düşmanı insanlar olmadığımızı, normal ahmet mehmet olduğumuzu anlayacaklardı3. gelişen insani ve ticari bağlar ile birlikte diaspora ermeninlerinin demoklesin kılıcı gibi üstümüzde duran ermeni soykırımı palavrasını belki geri çekmeyecekler ama bu kadar gözümüze gözümüze sokmaktan vazgeçeceklerdi 4.sü yine gelişen bağlar ile birlikte Karabağ sorunu için dialog daha kolay olabilecekti... vs vs Bunlar aslında çok önemli noktalar

Ama tabii en önemlisi bu adımın mutlaka ve mutlaka Azerbaycan ile birlikte atılması önemliydi...Azerbaycanı kırmadan ya da onların da olurunu alarak bu yapılmalı..2 ülke kafa kafaya verecek, böyle bir strateji oluşturacak...Yoksa Türkiye kendi başına bu işi yaparsa çok büyük hata olur..Nimyatta bulgura giderken eldeki pirinçten de oluruz

Ermeni sınırını açmanın o kadar çok faydası var ki..Keşke yapılabilseydi...1.si (googgle translatede kolay çevirelemesin diye şu şekilde yazıcam) ermenistan üzerindeki güneydoğu sınırımızı paylaştığımız coğrafi olarak Azerbaycanın altında kalan ülkenin etkisi kırılacaktı..Şu an ticari olarak tamamen onlara bağımlı durumdalar 2.si sınır açılınca halklar arasındaki bağlantı kolaylaşacak, ve bizim aslında oralarda anlatıldığı gibi barbar, ermeni düşmanı insanlar olmadığımızı, normal ahmet mehmet olduğumuzu anlayacaklardı3. gelişen insani ve ticari bağlar ile birlikte diaspora ermeninlerinin demoklesin kılıcı gibi üstümüzde duran ermeni soykırımı palavrasını belki geri çekmeyecekler ama bu kadar gözümüze gözümüze sokmaktan vazgeçeceklerdi 4.sü yine gelişen bağlar ile birlikte Karabağ sorunu için dialog daha kolay olabilecekti... vs vs Bunlar aslında çok önemli noktalar

Ama tabii en önemlisi bu adımın mutlaka ve mutlaka Azerbaycan ile birlikte atılması önemliydi...Azerbaycanı kırmadan ya da onların da olurunu alarak bu yapılmalı..2 ülke kafa kafaya verecek, böyle bir strateji oluşturacak...Yoksa Türkiye kendi başına bu işi yaparsa çok büyük hata olur..Nimyatta bulgura giderken eldeki pirinçten de oluruz

Kanka boşver...Ir hakkında çok konuşmayalım...Çocuğu güneydoğu sınırını paylaştığımız ülkedeki insanlar karşısında zor durumda bırakırız..Çünkü biliyorum komşumuzun buradaki temsilcileri googgle translate kullanıyorlar bunları anlamak için :D
Sadece Karabak ve kapali sinir problem degil ki. Ermenler halen dogu-Anadolu istiyorlar. Ben konusdum birtani Ermeninen. Onlarnan Arkadas olunmaz. Her gun soykirim soykirim diye beynimi sikdi bide o yeter degilmis, buyuk Ermenistan istiyorlarmis. Sen bence hic Ermenistandan Ermeninen hic gorusmedin.

@BronzePlaque

Bahs ettigin sahus hekkin de mir bilgin ver mi?

Cuk kuramsar davraniiiii.

Edit: ha bu arada fars'lar insansiz hava araclarinin gosteris gununde kellemizi alacaklarmis.

..... Nah alirsiniz.

Last edited by a moderator:
Sadece Karabak ve kapali sinir problem degil ki. Ermenler halen dogu-Anadolu istiyorlar. Ben konusdum birtani Ermeninen. Onlarnan Arkadas olunmaz. Her gun soykirim soykirim diye beynimi sikdi bide o yeter degilmis, buyuk Ermenistan istiyorlarmis. Sen bence hic Ermenistandan Ermeninen hic gorusmedin.

Sıradan ermeni vatandaşlarının ne istediği aslında çok da problem değil...Şimdi sıradan bir Türke sorsan(mesela ben) Musulu isterim Kerkükü isterim(as they are in the borders of Misak-ı Milli), Ege adalarının hepsini isterim..Bunlar normal..İşte bunları aşmak için aslında tam da ilişkilerin normalleşmesi lazım...Yoksa o çocuğuna Vanın aslında ermeni toprağı olduğunu pompalayacak ben de X yerinin aslında bizim olduğunu vs vs...80lerde ve 90ların başlarında Bulgaristan ile Suudi Arabistan-Iran arasındaki ilişki gibi bir ilişkimiz vardı...Tamamen düşman..Ama ne zamanki onlardan elektrik satın almaya başladık, sonrasında ticaret gelişti ve sonuçta ilişkiler normalleşti...Ermenilerle diyaloğa ben de giriyorum...Gülüp geç, çok takma kafana

@BronzePlaque

Edit: ha bu arada fars'lar insansiz hava araclarinin gosteris gununde kellemizi alacaklarmis.

..... Nah alirsiniz.

Bahsettiğim kişi 10 numara aga...Zaman geçtikçe anlarsın

@BronzePlaque

..... Nah alirsiniz.

min deyem ki cuuk üztelemeyek :D

Ellerinden gelse bir kaşık suda bogarlarda allahdan ellerinde öle bir fırsat yok

Neyse ustelememek lazim zamanla ogrenilir hersey.

Kodumun forumunda ozel mesaj diye birsey yok. Ne kadar sacma birsey.

100000 mesaj atacan diyor. 100000 mesaj atmaya benim omrum yetmez.

Kanka boşver...Ir hakkında çok konuşmayalım...Çocuğu güneydoğu sınırını paylaştığımız ülkedeki insanlar karşısında zor durumda bırakırız..Çünkü biliyorum komşumuzun buradaki temsilcileri googgle translate kullanıyorlar bunları anlamak için :D
Sende alintiyi degistirde ise yarasin istersen.

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom